AnasayfaHakkımızdaAraştırma MerkezleriYayınlarHizmetlerimizBasında TASAVBağlantılarGalerilerİletişim

ÜLKÜCÜ AKADEMİSYENLERLE BEYİN FIRTINASI YAPTI

MHP Lideri, kurucusu olduğu TASAV'ın ilk çalıştayında 100'den fazla ülkücü akademisyenle çözüm önerilerini tartıştı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kurucusu olduğu  Türk Akademisi Siyasi Sosyal Stratejik Araştırmalar Vakfı'nın (TASAV) '2013'e Girerken Türkiye: Sorunlar ve Çözüm Önerileri' temalı 1. Türk Akademisi Çalıştayı'nda ülkücü akademisyenlerle buluştu.

15-16 Aralık'ta Ankara'da bir otelde gerçekleşen çalıştayda Türkiye'de ve dünyada son dönemlerde öne çıkan konu ve sorunları tespit edildi, çözüm önerileri geliştirildi.
ÇalIŞtay sonuç bildirgesinde Türkiye'nin temel 7 sorunu şöyle sıralandı: - Bölücü terör, -Anayasanın yenilenmesi sürecindeki belirsizlik, - Kamu yönetiminde son dönemde belirginleşen keyfi uygulamalar, - 'Arap Baharı' süreci sonrasında bölgemize yayılan istikrarsızlık, - Küresel krizin etkileri ile ülkemizde yaşanan makroekonomik sorunlar, - Girişimcilik ve istihdam sorunu, - Ar-ge, teknoloji ve yenilikçilik alanında Türkiye'nin rekabet gücünün yetersizliği.


ETNİSİTE MERKEZLİ ANLAYIŞ
Bildirgedeki bazı önemli tespitler de şöyle: 'Anayasa'nın yenilenmesi/değiştirilmesi, başkanlık sistemi, yerel yönetimlerle ilgili kanun” düzenleme ve kamu yönetimi reformu gibi hukuki süreçlerin de etnisite merkezli ayrımcı anlayışlara hizmet eder bir zihniyetle sürdürüldüğüne dair güçlü bir kanaat mevcuttur. Bu süreçlerin Türkiye'nin üniter yapısını zorlayan bir mahiyet kazandığı değerlendirilmektedir. Türkiye makroekeonomik büyüklükler açısından gittikçe kırılgan hale gelmektedir. Politik iklimin sertleştiği, siyas” söylemlerin zaman zaman seviyesiz bir nitelik arz ettiği, uzlaşma kültürünün zayıfladığı ve kamplaşmaların körüklendiği bir Türkiye manzarası son zamanlarda daha çok konuşulur hale gelmektedir.

Kaynak: Akşam Gazetesi

BASINDA TASAV
  
İletişim BilgilerimizBizi Takip Edin
Nasuh Akar Mah. 1.Cadde No:43/4 Balgat-Çankaya/ANKARA Tel:0312 287 8899 Faks:0312 285 4499