AnasayfaHakkımızdaAraştırma MerkezleriYayınlarHizmetlerimizBasında TASAVBağlantılarGalerilerİletişim

Küresel Sarkaç Devletler: Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Türkiye

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından olan German Marshall Fund of the United States ve Center for a New American Security tarafından yürütülmekte olan bir proje kapsamında, 27 Kasım 2012 tarihinde, “Küresel Sarkaç Devletler: Brezilya, Hindistan, Endonezya, Türkiye ve Uluslararası Düzeninin Geleceği - Global Swing States: Brazil, India, Indonesia, Turkey and the Future of International Order” başlıklı bir rapor yayımlanmıştır.

Daniel M. Kliman ve Richard Fontaine tarafından kaleme alınan söz konusu raporda, uluslararası sistemde kurulu düzenin korunması ve sağlanması yönünde Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Türkiye’ye yönelik ABD politikalarının daha etkin bir biçimde yürütülmesi ve bu ülkelerle işbirliğinin geliştirilmesi salık verilmektedir.

Raporda, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan küresel düzenin ekonomik, siyasî ve askerî açıdan temel dayanakları olduğundan bahsedilirken, birçok unsurun yanında beş unsurun sistemin devamı açısından esas olduğuna işaret edilmektedir. Sistemin işlemesi ve yürümesi açısından kilit konumda olduğu belirtilen söz konusu unsurlar; uluslararası ticaret, malî düzen, denizlerde seyr-ü sefere ilişkin düzen, silâhsızlanma ve insan haklarıdır. 

 

 

 

YAYINLAR
İletişim BilgilerimizBizi Takip Edin
Nasuh Akar Mah. 1.Cadde No:43/4 Balgat-Çankaya/ANKARA Tel:0312 287 8899 Faks:0312 285 4499